Odprawa pośmiertna a ubezpieczenie na życie
Artykuł ukazał się w Gazecie Ubezpieczeniowej
Spośród wielu obowiązków, wynikających ze stosunku pracy na pracodawcy ciąży obowiązek wypłacenia odprawy pośmiertnej w razie śmierci pracownika. Wynika on z art. 93 kodeksu pracy. Wysokość świadczenia jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
Wynosi odpowiednio: 1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, 2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat, 3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Pracodawca może uwolnić się od obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej, jeżeli wykupił pracownikowi polisę na życie. Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby pracodawca nie był zobowiązany do wypłaty odprawy pośmiertnej, pomimo wykupienia pracownikowi polisy na życie, jest warunek, aby świadczenie ubezpieczeniowe otrzymał małżonek lub inny członek rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty w myśl ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Paweł Mamczarek
CZYTAJ DALEJ