Jak ustala się wysokość alimentów?

Sprawy o przyznanie alimentów i ustalenie ich wysokości zazwyczaj są trudne i stresujące. Przygotowując się do rozprawy warto wiedzieć, na jakiej podstawie są ustala obowiązek świadczenia oraz jego kwotę. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jest to dokładnie wyjaśnione i zależy od kilku czynników:

  • - potrzeb dziecka – zapewnienie mu prawidłowych warunków do życia, nauki i rozwoju,
  • - zaangażowania strony pozywanej o alimenty w wychowanie dziecka,
  • - wysokości wynagrodzenia i sytuacji finansowej rodzica, który będzie płacił alimenty.

Jak widzisz kwota alimentów nie jest jednoznaczna ani nawet ujęta w sztywnych ramach. Często rodzice między sobą ustalają wysokość świadczenia uwzględniając powyższe czynniki, a regulacje nabierają mocy prawnej po potwierdzeniu przez notariusza. Jeżeli na tej płaszczyźnie nie mogą dojść do porozumienia, wówczas sprawa jest kierowana do sądu.


 

O jaką kwotę alimentów wnioskować?

Wbrew pozorom kwota alimentów nie może być wymyślona ani bezpodstawna. Zanim uwzględnisz we wniosku swoje oczekiwania, musisz racjonalnie skalkulować, ile kosztuje miesięczne utrzymanie dziecka wyżywienie, szkoła, zajęcia dodatkowe, odzież i obuwie, mieszkanie, opieka lekarska, wakacje, hobby, dojazdy do szkoły. Jest bardzo wiele czynników, które kształtują finalną kwotę alimentów, dlatego trzeba je starannie zebrać i uargumentować. Często rodzic wnioskujący o alimenty jest proszony o potwierdzenie swoich wyliczeń. Wtedy warto mieć faktury, rachunki za usługi świadczone na rzecz dziecka i poczynione dla niego zakupy.

Jakie dane będą potrzebne do złożenia wniosku?

O tym, jakie dane należy przedstawić w sądzie poinformuje Cię Twój adwokat. Jednak przygotuj się na to, że pytania będą dotyczyły nie tylko potrzeb finansowych dziecka, ale też Twojej sytuacji majątkowej. Stąd obowiązek przedstawienia zaświadczenia o dochodach i listy wydatków ponoszonych na własne potrzeby.

Finansowe obowiązki wobec dziecka rodzice zazwyczaj ponoszą po połowie. Dlatego jak widzisz wnioskowana kwota powinna być rozsądna i dająca się bez problemu uargumentować.

Są też takie sytuacje, w których sprawy o przyznanie alimentów nie są jednoznaczne. Ale nawet wtedy samotny rodzic nie zostaje bez pomocy finansowej:

  1. Gdy sprawy sądowe ciągną się latami wdraża się obowiązek zapłaty alimentów natychmiastowych w odgórnie ustalonej kwocie.
  2. Gdy płacący uchyla się od ciążącej na nim odpowiedzialności, wtedy alimenty są wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego.

W ramach tych programów kwota wsparcia wynosi 500 złotych lub więcej. Może się zmieniać co roku w wyniku waloryzacji.

Wróć