Dochodzenie swoich praw przed sądem pracy – jak to zrobić?

Walka o swoje prawa przed sądem pracy to często ostateczność. Odwołanie się do sądu pracy postrzegane jest przez poszkodowanych pracowników w różny sposób, jednak często wiąże się z dużą niepewnością oraz strachem. Nie ma się jednak czego bać – poszkodowany pracownik jest zawsze chroniony przez prawo pracy. Wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy podczas dochodzenia swoich praw i w jaki sposób odwołać się do sądu pracy.


Kiedy odwołać się do sądu pracy?

Zwolnienie w okresie ochronnym, naruszenie zasad wypowiedzenia umowy o pracę lub brak wynagrodzenia - to częste z powodów, które skłaniają do szukania pomocy w sądzie pracy. Każdy pracownik, który czuje się poszkodowany przez pracodawcę i ma ku temu jasne przesłanki związane z naruszeniem prawa pracy, ma nie tylko prawo, ale też obowiązek szukania sprawiedliwości w sądzie pracy. Warto o tym pamiętać, bo rezygnacja z odwołania do sądu pracy wiąże się nie tylko ze stratami finansowymi, ale także może skutkować np. problemami ze znalezieniem nowej posady, gdy zostaniemy niesłusznie zwolnieni dyscyplinarnie.

W zakres działalności naszej kancelarii wchodzi prowadzenie sporów sądowych z zakresu prawa pracy. Naszym klientom służymy nie tylko radą i doświadczeniem na etapie przygotowawczym, ale także doradzamy, w jaki sposób rozwiązać spór na zasadzie ugody.


W jaki sposób dochodzić swoich praw przed sądem pracy?

Odwołanie do sądu pracy wymaga dokładnego zapoznania się z podpisaną z pracodawcą umową oraz treścią otrzymanego wypowiedzenia. Jest to kluczowe, bo ocenie sądu będą podlegały jedynie zapisy w powyższych dokumentach.

Pozew można wnieść samodzielnie lub z pomocą doświadczonego prawnika. Drugie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu błędów.

Sam pozew musi oznaczać strony postępowania (pracownik, pracodawca) oraz zawierać niezbędne dane identyfikacyjne m.in. PESEL pracownika i numer KRS pracodawcy, a także dane korespondencyjne, na które zostanie wysłane zawiadomienie o rozprawie. Bardzo ważne jest także określenie przez poszkodowanego pracownika wartość sporu. W tym przypadku możemy mieć do czynienia np. jedynie z dochodzeniem odszkodowania lub żądaniem przywrócenia do pracy i zapłaty utraconego wynagrodzenia – żądanie pracownika musi zostać jasno określone. Niezbędne będzie także dołączenie do wniosku posiadanych dowodów, które pomogą udowodnić, że to pracownik ma rację. Ostatnią kwestią jest uzasadnienie wniosku. Odpowiednie przygotowanie się do złożenia odwołania może mieć wpływ nie tylko na wynik postępowania sądowego, ale również koszty związane z procesem, na które składa się konieczność zapłaty wynagrodzenia adwokata pracodawcy w przypadku przegranej. W przypadku wartości sporu, która przewyższa 50 tys. zł, konieczne jest także wniesienie opłaty sądowej w momencie składania pozwu.

Wróć