Jak napisać pozew rozwodowy?

Z punktu widzenia prawa małżeństwo jest szczególną więzią, której jedną z cech jest nierozerwalność. Oznacza to, że taki związek – jako jednostka prawna – podlega zarówno ochronie, jak i regulacjom wynikającym z ustaw i dekretów. W związku z tym ostateczne decyzje, takie jak te dotyczące rozwodów, podejmowane są przez sąd.


Aby rozpocząć proces rozwiązania małżeństwa, należy przygotować odpowiednie dokumenty – w tym najważniejszy, czyli pozew rozwodowy. 


Czym jest pozew rozwodowy i jak go napisać?

Złożenie pozwu jest niezbędne, aby rozpocząć proces rozwiązania małżeństwa. Należy go przedłożyć w sądzie okręgowym odpowiadającym ostatniemu wspólnemu miejscu zamieszkania małżonków. Choć sama nazwa dokumentu może przywoływać na myśl skomplikowane procedury, nie należy się go obawiać – jest to niezbyt zawiły wniosek o określonej strukturze. Można go sporządzić samodzielnie, choć wiele witryn oferuje nawet przygotowane do wypełnienia szablony dokumentu. Korzystając z takiego ułatwienia należy jednak pamiętać o kilku podstawowych punktach, które muszą być zawarte w pozwie rozwodowym. Nieodłącznym elementem takich pism są też charakterystyczne terminy i sformułowania, które będą się powtarzały także w czasie procesu rozwodowego.




Najważniejsze określenia prawnicze

Jak już zostało nadmienione, podczas przygotowywania wniosku o rozwiązanie małżeństwa oraz podczas samych procesów sądowych pojawią się pewne typowe dla takich postępowań zwroty i określenia, które na co dzień nie są zbyt często używane. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed rozpoczęciem pisania dokumentu – dzięki temu praca nad nim będzie znacznie łatwiejsza i mniej stresująca.


Strony pozwu to osoby, których dotyczy sprawa rozwodowa, czyli małżonek i małżonka. Jedną stroną pozwu jest powód lub powódka – osoba składająca wniosek. Drugą stroną jest pozwany, czyli mąż lub żona powoda.


Rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie – choć wydaje się, że w tych określeniach nie ma nic tajemniczego, wiele osób zapomina, że są to dwa różne typy procesów. Rozwód ze wskazaniem winnego jest bardziej skomplikowany. Zakłada udział świadków i wykazywanie dowodów, a więc będzie trwał dłużej niż bez orzekania o winie. Jego wynik może jednak decydować o alimentach i prawach rodzicielskich, dlatego też opcję tę należy solidnie przemyśleć, a do samego procesu warto zaangażować doświadczonego prawnika, aby otrzymać profesjonalne porady adwokackie.


Postępowanie mediacyjne może być prowadzone na wniosek stron lub w wyniku decyzji sądu. Bezstronny mediator ma pomóc stronom dojść to porozumienia w sprawie zakończenia małżeństwa i definitywnego rozstania.


Jak powinien wyglądać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód musi zawierać określone informacje niezbędne do rozpoczęcia postępowania. Choć w internecie można znaleźć wiele wzorów dokumentu, należy upewnić się, czy wybrany szablon ma następujące punkty:


• Miejscowość i data sporządzenia pozwu;

Nazwa sądu oraz wydziału, do którego kierowany jest pozew;

Określenie stron pozwu, czyli powoda i pozwanego, wraz z ich danymi (imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania);

Tytuł pozwu określający jego charakter, to jest pozew z orzeczeniem o winie lub pozew bez orzekania o winie;

Wskazanie żądania – w tym miejscu należy wymienić wszystkie cele złożenia pozwu, takie jak rozwiązanie małżeństwa, orzeczenie o winie, powierzenie władzy rodzicielskiej, zasądzenie kosztów procesu, rezygnacja z mediacji, zasądzenie zobowiązania alimentacyjnego. Dla zwiększenia czytelności pisma warto przedstawić każdy wniosek w oddzielnym punkcie – pamiętając też, że każdy z nich powinien być uzupełniony odpowiednimi danymi, takimi jak data zawarcia małżeństwa czy dane dziecka. Kwestie, które nie zostaną określone w tym punkcie, będą dowolnie rozpatrywane przez sąd;

Uzasadnienie wniosku – to punkt, w którym należy wykazać przyczyny rozpadu małżeństwa oraz dowody potwierdzające winę strony (jeśli dotyczy). Dowody można dołączyć w formie załącznika. Zamieszczone tu informacje pomogą w usprawnieniu procesu; 

Podpis powoda lub reprezentującego go prawnika; 

• Na koniec dodać można wykaz załączników, z którymi składa się pozew.


Dokumenty składane wraz z pozwem rozwodowym

Do pozwu należy dołączyć podstawowe dokumenty, które dotyczą sprawy, takie jak: odpis aktu małżeństwa, odpisy aktów urodzeń niepełnoletnich dzieci, potwierdzenie opłaty pozwu. Sam pozew powinien być złożony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Wróć