Co warto wiedzieć na temat rozwiązania spółki?

O rozwiązaniu i likwidacji spółki nie zawsze mówimy w tym samym przypadku. Istnieje bowiem możliwość rozwiązania spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego (wyjątek stanowią spółki komandytowo-akcyjne). W takim przypadku wspólnicy spółki odpowiadają za zakończenie jej działalności, a proces może wynikać z uchwały jej wspólników albo z umowy spółki. Na czym polega rozwiązanie spółki i w jakich przypadkach warto się na nie zdecydować?


Czym jest rozwiązanie spółki i jakie są jego przyczyny? 

Przez rozwiązanie spółki należy rozumieć wypisanie jej z Krajowego Rejestru Sądowego. Po dokonaniu tej czynności spółka traci zdolność sądową. Mowa tutaj o spółkach osobowych (partnerka, jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna) i kapitałowych (akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością). Na skutek rozwiązania spółki dochodzi do ustania jej bytu prawnego. W praktyce oznacza to, że organizacja osób, które ją tworzą, przestaje istnieć, a jednocześnie przestają je wiązać wspólne cele (prowadzenie przedsiębiorstwa).

Wyróżnić możemy wiele przyczyn, które doprowadzają do rozwiązania spółki. Może to być ogłoszenie upadłości albo upływ czasu, na który została zawarta czy osiągnięcie założonego przez nią w statucie celu. Spółkę może rozwiązać również sąd w drodze powództwa. Kolejną przyczyną jest uchwała jej akcjonariuszy albo wspólników. Należy nadmienić, że w przypadku spółek osobowych musi to być uchwała wszystkich wspólników, natomiast w spółkach kapitałowych i komandytowo-akcyjnych może dojść do niej na skutek uchwalenia zgromadzenia walnego albo zgromadzenia pracowników.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozwiązania spółki? 


Czasami zdarza się tak, że członkowie spółki chcą zapobiec jej rozwiązaniu. Jest to możliwe do dnia złożenia wniosku o jej wykreślenie z KRS. Można to zrobić za pomocą jednomyślnej uchwały o dalszym istnieniu spółki. Nie jest to jednak możliwe w przypadku, w którym o żądanie jej rozwiązania wystąpił członek, który nie jest jej wspólnikiem. W całym procesie dobrze jest skorzystać z usług kancelarii prawnej, ponieważ profesjonalne wsparcie na poszczególnych etapach może okazać się niezbędne.



W celu rozwiązania spółki należy złożyć wniosek na formularzu KRS-X2. Powinni to zrobić wspólnicy spółki, a do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty. Mowa tutaj o uchwale wspólników o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania likwidacji i wyznaczeniu przechowawcy dokumentów rozwiązanej spółki. Niezbędny jest również dowód uiszczonych opłat, które są niezbędne do złożenia wniosku. Ostatnim dokumentem jest oświadczenie, z którego wynika, że nie ma aktualnie toczących się postępowań administracyjnych, komorniczych czy sądowych. Należy w nim zawrzeć również informację o zaspokojeniu wszelkich wierzytelności rozwiązywanej spółki.

Wróć